Please enable JS

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

AB – Türkiye İş birliğinin En Büyük Yatırım Projesi
img

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin Çerkezköy - Kapıkule Kesimi İnşasına Ait Müşavirlik İşi

Trakya bölgesinde inşası devam etmekte olan ÇE-KA Projesi Türkiye'de AB'nin fon desteği sağladığı dördüncü büyük demiryolu projesidir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının (UAB), Ulaştırma Sektörel Operasyonel Programı (USOP) kapsamında gerçekleştirilen bu projeyle Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlanacak, Türkiye’nin ulaştırma altyapısını geliştirilecektir. Türkiye ile Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen rekor bütçeli projenin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

AB – Türkiye İşbirliğinin En Büyük Yatırım Projesi

Güvenli, kaliteli ve etkin demiryolu ulaşım altyapısının sağlanması hedefleriyle hayata geçirilen ÇE-KA projesinin toplam bütçesi 553 milyon avrodur. Türkiye-Avrupa Birliği mali iş birliği çerçevesinde yapılan en büyük altyapı projesi özelliğine sahip olan ÇE-KA’ya AB tarafından sağlanan fon miktarı ise 275 milyon avrodur.

Uluslararası İki Ödüllü Proje

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi, Avrasya Stratejik Altyapı Projeleri Liderlik Forumu'nda "Finans ve Fonlama" alanında 2019 Yılı İlham Veren Proje ödülüne layık görülürken; projenin Çerkezköy – Kapıkule Kesimi İnşasına ait Müşavirlik İşi, Uluslararası Müsavir Mühendisler Federasyonu (FIDIC) tarafından "2021 FIDIC Yılın Projesi" ödülünü almıştır.

Asya’yı Avrupa’ya Bağlayan Çevre Dostu Raylar

ÇE-KA projesi İstanbul Halkalı'dan başlayıp Edirne Kapıkule'ye kadar gelecek demiryolu hattının 153 km'lik kesimini kapsamaktadır. Çerkezköy-Kapıkule kesimi inşası Türkiye ile Avrupa Birliği tarafından ortak bir bütçeyle finanse edilmektedir. ÇE-KA tamamlanıp Halkalı-Çerkezköy hattı ile birleştiğinde, Bulgaristan sınırına uzanan güzergâhı ile Asya’yı Türkiye’ye, Türkiye’yi de Avrupa’ya bağlayacak.

Sözleşme Makamı: T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı

Faydalanıcı Kurum: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD)

Yüklenici: TPF S.A. (Konsorsiyum lideri- Belçika), Eptisa Servicios de Ingenieria S.L. (İspanya), Eptisa Mühendislik ve Müşavirlik (Türkiye)

Kapasite Sağlayıcı: BNN Danışmanlık ve Mühendislik

İş Başlama Tarihi: 11.06.2019

İş Süresi: 64 Ay

img

Daha fazla bilgi için tıklayınız.