Please enable JS

Avrupa Hareketlilik Haftası 2023

img

Avrupa Hareketlilik Haftası 2023 rekor katılımla gerçekleşti

2023 yılında AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI, 16 - 22 Eylül tarihleri arasında sürdürülebilir ve aktif hareketlilik konusunda farkındalığı artırmaya yönelik faaliyetleri kaydeden 3.351 kasaba ve şehirle kampanya katılımı rekorunu kırdı.

Ana etkinlik haftasına Arjantin, Ekvador, Japonya, Meksika, Peru ve Güney Kore dahil olmak üzere Avrupa ve ötesinden 45 ülkeden kasaba ve şehirler katıldı. Yerel yetkililer her zamanki gibi bu haftayı yenilikçi planlama önlemlerini test etmek, yeni altyapı ve teknolojiyi teşvik etmek, hava kalitesini ve gürültü kirliliğini ölçmek ve halktan geri bildirim almak için kullandı. Katılımcı kasaba ve şehirler - hem eski hem de yeni - sürdürülebilir ve aktif hareketlilik lehine davranış değişikliğini teşvik etmeye kararlı yerel ve bölgesel otoriteler, kuruluşlar ve kişilerden oluşan uluslararası bir topluluğa katıldı.

Geri dönen şehirler Dublin ve Brüksel, Dublinlileri araba yerine bisikletle seyahat etmeye teşvik etmek için "Büyük Dublin Bisiklet Turu" ve "Bisiklet Diskosu" ve Mobiel 21'e göre Brüksel'de Arabasız Pazar günü gibi çok çeşitli etkinlikler düzenlediler. Başkentte yaklaşık 1,2 milyon kişinin bu girişimden yararlandığı görüldü . Temiz Şehirler Kampanyası'nın Brüksel sakinleri arasında yaptığı bir anket, katılımcıların neredeyse %60'ının haftada bir gün arabasız bir gün geçirmekten yana olduğunu gösterdi.

Bu yılın HAREKETLİLİK EYLEMLERİ hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.